Yönetim Kurulu Başkanımız Sn.Abdullah Atalay 8. Türk-Alman Ekonomi Gücü Zirvesi'ne Katıldı - 04.05.2024

Yönetim Kurulu Başkanımız Abdullah Atalay, 4 Mayıs'ta Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenen 8. Türk-Alman Ekonomi Gücü Zirvesi'nde "Yeşil Geleceğin Temelleri: Enerji Vizyonu" başlıklı konferansta konuşmacı olarak yer aldı. Zirve, Avrupa Türk İş İnsanları ve Sanayicileri Derneği (ATİAD) tarafından Düsseldorf Kongre Merkezi’nde düzenlendi ve iş dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getirdi. Etkinliğin açılış konuşmasını ATİAD Başkanı Aziz Sarıyar yaptı. Türkiye Cumhuriyeti Maliye ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Hendrik Wüst, Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ve FDP Genel Sekreteri Bijan Dijr Sarai de konuşma yaptı. Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner ve Düsseldorf Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Stephan Keller ise videolu mesajlarıyla katılım sağladı.

 

Abdullah Atalay, konuşmasında Türkiye'nin yenilenebilir enerji konusundaki hedefleri ve Paris İklim Anlaşması kapsamında belirlenen yol haritasından bahsetti. Küresel sıcaklık artışını 2°C'nin altında tutmayı amaçlayan Paris İklim Anlaşması’nın önemine vurgu yaptı. Türkiye'nin enerji sektöründeki gelişimini ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını ele aldı. 2000 yılında elektrikte %70 oranındaki kamu payının, 2023 sonunda %18'lere düştüğünü ve Türkiye’nin kurulu gücünün 107 GW’a ulaştığını belirtti.

 

Abdullah Bey, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarına verdiği önemi ve bu alandaki yatırımları vurguladı. Mevcut kurulu gücün %56’sının yenilenebilir enerji kaynaklarından oluştuğunu, bunun %30'unun hidroelektrik, %11'inin rüzgar ve %11'inin güneş enerjisinden sağlandığını ifade etti. Ayrıca, YEKA projeleriyle yerli ekipman kullanımını teşvik eden ve yenilenebilir enerji yatırımlarını artıran adımların altını çizdi. Türkiye'nin 2035 yılına kadar yenilenebilir enerji kapasitesini %65 seviyesine çıkarmayı hedeflediğini belirtti.

Konuşmayı dinlemek için aşağıdaki linkten videoya ulaşabilirsiniz: https://youtu.be/qEG_6H682jM?t=8891